Strażak-bohater

kp psp p sz 1W dniu 19 marca 2021 r. Komendant Powiatowy PSP w Przasnyszu st.bryg. Waldemar Białczak w obecności Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej st.kpt. Michała Wiśniewskiego wyróżnił jednego ze strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Przasnyszu za wzorową postawę i wykazaną odwagę podczas akcji ratowniczo-gaśniczej.       

st.sekc. Rafał Smoliński, pełniąc służbę w dniu 28 lutego 2021 r. w podziale bojowym, został zadysponowany z pozostałymi strażakami zmiany służbowej JRG do pożaru mieszkania na 4 piętrze w budynku wielorodzinnym w Przasnyszu.

W chwili dojazdu na miejsce pożaru widoczne już były płomienie wychodzące przez okna mieszkania. Będący na miejscu świadkowie poinformowali, że w płonącym mieszkaniu przebywa ok. 90-letnia kobieta i nie można do niej dotrzeć z uwagi na płomienie i duże zadymienie. Po rozpoznaniu st.sekc. Rafał Smoliński otrzymał zadanie aby przy zabezpieczeniu w prąd wody szybkiego natarcia oraz środki ochrony dróg oddechowych, udać się do płonącego mieszkania wraz z innym strażakiem z roty. Na wysokości 3 piętra zaklinował się w elementach konstrukcyjnych barierki wąż z wodą. st.sekc. Rafał Smoliński, mając wiedzę o przebywającej w mieszkaniu osobie bez wahania podjął decyzję o odstąpieniu od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne i  postanowił odszukać poszkodowaną.

Z uwagi na fakt, że wychował się w jednym z sąsiednich bloków w mieszkaniu o takim samym rozkładzie pomieszczeń, mimo ograniczonej do minimum widoczności spowodowanej zadymieniem oraz rozwijającym się pożarem, poruszał się w nim sprawnie i szybko odnalazł poszkodowaną. Starsza kobieta, będąca pod wpływem stresu i zagrożenia trzymała się kurczowo klamki drzwi balkonowych, była owinięta firaną, stawiała opór i nie pozwalała się poruszyć.

Znajomość sposobów postępowania w podobnych sytuacjach, opanowanie i sprawność fizyczna strażaka pozwoliła na szybką i bezpieczną ewakuację kobiety na zewnątrz mieszkania. Strażak podczas ewakuacji osłaniał kobietę przed płomieniami własnym ciałem Po przekazaniu poszkodowanej rocie medycznej strażak powrócił do swojej roty kontynuując udział w działaniach gaśniczych.

Komendant Powiatowy pogratulował wzorowej postawy st.sekc. Rafałowi Smolińskiemu. Zaznaczył, że swoim postępowaniem wypełnił słowa roty ślubowania, które każdy strażak składa rozpoczynając służbę w Państwowej Straży Pożarnej - …uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego…

Strażak-bohater
Strażak-bohater
Strażak-bohater
Strażak-bohater